Parteneriate si proiecte educative

Anul scolar 2017 - 2018

1.  Protocol de Cooperare cu Parohia Negoiesti

Obiectivul protocolului  - Stabilire de comun acord pentru colaborare in vederea sustinerii si imbunatatirii orei de religie, precum si desfasurarea activitati extrascolare si extracurriculare commune.

Protocolul se incheie pe o perioada se doi ani, incepand cu data de 15.09.2017 si se prelungeste de drept pe perioade de cate un an.

Coordonatori  - din partea scolii: directorul si profesorul de religie, iar din partea Parohiei: preotul proh.

2.  Protocol de colaborare cu SC DENTIRAD STEJARU SRL

Obiectivul colaborarii – Informarea elevilor si a parintilor in scopul cunoasterii si respectarii regulilor de igiena individuala si colectiva, prevenirea imbunatatirilor si mentinerea sanatatii.

Grupa tinta: elevii clasa pregatitoare – a VIII –a

Protocolul se aplica in cursul anului scolar 2017-2018, cu posibilitatea prelungirii acestuia, cu acordul ambelor parti.

3.  Parteneriat de colaborare Scoala – Politie – Autoritati Locale – Comitet de Parinti 2017-2020

Obiectivul protocolului  - Structurarea unei strategii de intervente comuna in domeniul diminuarii violentei in scoala si in zona adiacenta; cresterea calitatii modului de aplicare a activitatilor si masurilor preventive.

Durata  acordului se desfasoara pe parcursul a 3 ani scolari.

4.  Halloween

Obiective – dezvoltarea spiritului in activitati practice si creative; folosirea imaginatiei elevilor in crearea de decoruri specifice sarbatorii; cunoasterea, intelegerea si pretuirea naturii.

Grup tinta: elevi, profesori.

Feed back – inregistrarea unor materiale audiovizuale, realizarea unui album, portofoliu personal care sa contina materiale utilizate pentru conceperea activitatii.

5Proiect Educational  1 Decembrie 2017

Obiectivul proiectului: Apropierea elevilor de istoria patriei prin sarbatorirea zilei nationale.

Grup tinta: elevii claselor pregatitoare si a II –a

6.  Program educational Always 2017-2018 Procter & Gamble

Obiectivul – informarea elevelor asupra schimbarilor fizice si emotionale ce se petrec in perioada pubertatii si educarea lor in privinta igienei feminine.

7.  Activitate prezentare spectacole de teatru TEATRUL GEOLY ART

Obiectivul  - prezentarea spectacolelor de teatru cu tematica diversificata care se adreseaza copiilor cu varsta cuprinsa intre 2-12 ani

Durata contractului este pe o perioada de 1 an.

8.  Proiect de activitate extracurriculara – 22 Decembrie 2017

Obiective: sa cunoasca si sa pastreze traditiile si obiceiurile de iarna; sa sporeasca zestrea de cunostinte si abilitati; sa-si imbunatateasca relatiile de comunicare; sa dezvolte o personalitate armonioasa.

Durata desfasurarii : 22 Decembrie 2017

Durata activitatii: 2 ore

9Concursul Judetean “Matematica in viata noastra

Obiectivul este colaborarea dintre aplicant si partener in vederea organizarii si desfasurarii de activitati extrascolare.

Grup tinta: elevi din clasele I –VIII

Durata acord: Martie – Iunie 2018

1. Proiect educativ "Martisoare din suflet" - parteneriat in scop umanitar in colaborare cu Caminul Cultural Brazi;

Coordonatori:

Director Camin Cultural Brazi: Daniela Mihai;

Director Scoala Gimnaziala Negoiesti: Camelia Gusa;

2. Acord de parteneriat concurs judetean "Aventura Cunoasterii";

Scoala Gimnaziala Nicolae Iorga Ploiesti si Scoala Profesor Oprea Mihai Negoiesti.

3. Program Educational "Always";

Desfasurat cu acordul Ministerului Educatiei Nationale in intervalul noiembrie 2016 - iunie 2017

4. Protocol de colaborare cu Asociatia "Respiro";

Proiectul are ca scop dezvoltarea sanatoasa si echilibrata a elevilor din punct de vedere fizic, intelectual si moral, in cadrul familiei si societatii, urmarind adaptarea unui stil de viata sanatos si echilibrat, deprinderea de competente sociale cheie, precum si formarea unor standarde morale inalte.

5. Acord de parteneriat intre Scoala Gimnaziala I. Al. Bratescu - Voinesti si Scoala Profesor Oprea Mihai Negoiesti;

Obiectul acordului il reprezinta colaborarea dintre parti in vederea desfasurarii Concursului Judetean "Necuvintele" - Editia a III-a, octombrie 2016, Targoviste.

6. Acord de parteneriat cu teatrul "Tomis" din Constanta;

Scopul:

-programarea si dezvoltarea unor relatii de colaborare intre cele doua institutii in spiritul formarii unei culturi generale vaste si educarii sensibilitatii elevilor prin activitati cultural-artistice;

- sustinerea si promovarea tinerelor talente in randul elevilor.

7. Contract de parteneriat "Concursurile nationale PROEDUCATIA";

Obiectiv: organizarea concursurilor nationale PROEDUCATIA: Concurs de Limba Romana si Matematica

8. Acord de parteneriat cu Asociatia Because We Care;

Colaborarea a constat in oferirea de cadouri pentru elevii clasei a III-a, cu ocazia Sarbatorilor Pascale

9. Contract de colaborare cu Compania Teatru Magic Circ Ramini;

10. Proiect educational "Romania in zi de sarbatoare" in parteneriat cu Primaria Brazi;

11. Protocol de colaborare cu Centrul Judetean de asistenta Psihopedagogica Prahova;

Scopul este asigurarea serviciilor de consiliere si asistenta psihopedagogica pentru elevi, cadre didactice si parintii elevilor din scoala.

12. Acord de parteneriat cu Liceul Tehnologic "GH. Baritiu", Oradea, jud Bihor;

In cadrul proiectului educational " Ingrijim natura, respectam viata!"

13. Acord de parteneriat cu Liceul Teoretic "Mihai Veliciu" Chisinau-Cris, Judetul Arad pentru aplicarea proiectului interjudetean "Integrarea continuturilor in invatamantul primar";

14. Acord de parteneriat cu Biserica din Negoiesti;

15. Acord de parteneriat cu Politia Locala Brazi;